Midilli Adası Hakkında

 Ayvalık’ın karşısında bulunan ada dağlık bir araziye sahiptir. Midilli, Yunanistan’ın en büyük 3. adasıdır. Adanın orijinal ismi Lesbos, başkenti ise Mytilene’dir. Suyunun güzelliğinden dolayı Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezidir.Ağustos aylarında adada uzo festivali yapılmaktadır. Adada zeytinyağı üretimi de önemli bir geçim kaynağıdır. Gerçek Yunanistan’I keşfetmek için ideal bir adadır. Ada müzeler bakımından oldukça zengindir. 

Midilli Plajları:

Vatera Plajı: Adanın en büyük ve en çok bilinen plajlarından birisidir. Midilli şehrinden 50 km mesafededir. Agios Isidoros Plajı : Plomari Köyü’nde bulunan Saint İsidorou Plajı en çok tercih edilen plajlarındandır ve denizi temizdir. Merkezden sadece 2 kilometre mesafededir. Dalış için idealdir. Molivos Plajı: Adanın en berrak denizine sahip bu plaj mavi bayrak sahibidir. Plajda şezlong, şemsiye ve deniz sporları için de gerekli imkanlar mevcuttur. Plomari Plajı: Adanın güneyinde yer alır. Kumluk bir plajdır. Uzo fabrikası bu bölgede yer almaktadır. Melinda Plajı: Kumsal olan bu plaj kartpostal gibidir. Balıkçılık için uygun bir sahili vardır.

Müzeler ve Antik Yapılar:

Midilli Arkeoloji Müzesi:

Prehistorik Dönem’den Roma Dönemi’ne kadarki figürler, seramikler, mücevherler, heykeller ve mimari parçalar sergilenmektedir.

Vrisa Doğal Tarih Müzesi:

£ Taşlanmış nesneler, kayalar, mumyalanmış hayvanlar ve birçok hayvan iskeletlerinden parçalar sergilenmektedir.

Georgios Iakovidis Dijital Müzesi:

Dijital sanat müzesidir. Eski tablolarının zamanla aşınmasından kaynaklanan karanlık renkleri, burda düzeltilerek orijinal günündeki gibi sergilenmektedir.

Midilli Kalesi :

Kastro Kalesi olarak da bilinir. Middilli Liman’ına 10 dakika mesafede olup, Akdeniz’in en büyük kalelerinden biridir. Günümüzde kalede yaz aylarında kültür etkinlikleri yapılmaktadır.

Barbayannis Uzo Müzesi:

Adanın güneyinde Plomari bölgesinde bulunmaktadır. Uzonun nasıl yapıldığının, tarihinin ve rakı ile farkının anlatıldığı güzel bir müzedir. Yunanistanın en kaliteli uzoları burada yapılmaktadır.

Moni Limonos Manastırı:

Doğal hali korunmuş büyük bir manastır. Manastırın içinde küçük bir müze bulunmaktadır. 6. ve 20. yüzyılları arasına ait kitaplar ve eserler sergilenmektedir.

Midilli Antik Tiyatrosu:

15.000 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Roma İmparatoru Pompei, bu tiyatroyu ziyaret ettikten sonra mimarisini çok beğenip tiyatro planının kopyasını istemiş ve birkaç yıl sonra aynısını Roma’da yaptırmıştır.

Roma Su Kemeri:

Moria Bölgesinde adadın Güneydoğu kısmındadır. Eski dönemlerde dağlardan şehir merkezine su taşıyan bu iki katlı kemer, günümüze kadar çok iyi korunmuştur.