Sakız Adası Hakkında

Adanın En Önemli Ürünlerinden Biri Sakızdır. Adanın Güneyi Yağmacı Korsan Saldırılarına Karşı Koruma Nedeniyle Müstahkem Kapıları Ve Dar Sokakları İle Korunan 4 Ve 6. Yüzyıllar Arasında İnşa Edilmiştir Sakız Kasabaları Anlamında Olan Mastichochoria Olarak Bilinir. Bu Altı Köy, Mesta, Pyrgi, Elata, Véssa, Olumpi Ve Kalamoti'den Oluşmaktadır. Bu Köyler Roma Çağlarından Beri Sakız Üretimini Kontrol Etmiştir.Armolia, Myrmighi Ve Kalamassia Dahil Chios Town İle Mastıchorıa Arasında Yer Alan Birçok Tarihi Köy Balıkçı Köyleri Kataraktis Ve Güneye Doğru Nenita Vardır. Armolia, Pyrgi, Olympoi Ve Mesta Kadınların Tarımsal Turizm Kooperatif Köylüler Ziyaretçiler İçin Konforlu Konaklama Haline Getirmek İçin Evlerini Dönüştürmüştür. Odaların Çoğu Geleneksel Ve Lansmanı, Mutfak, Balkon Ve / Veya Küçük Bahçesinde Oluşur. Kahvaltı Ve Yemek Dahil, Köylüler Tarafından, Yerel Yemekler Ve Ev Yapımı Yemek Denemek İsteyenler İçin Büyük Bir Deneyim. Seramik Ürünlerin En Bilineni Armolia Köyündedir. Adanın Güneyindeki Nüfusun Çoğunluğu Komi Bay Ve Antik Köy Emporio M.Ö.600 De Santorini Adasının Patlamasından Oluşmuş Olduğuna İnanılan Volkanik Plaj Mavra Volia Ya Yerleşti.Doğal Liman Limenas Ve Vrontados Arasında, Batı Kıyısı Nedeniyle Kayalık Koylar Neredeyse Issız. Nüfusun Çoğu Lithi Ve Sidirounta Köylerinde Yerleşti.

Sakız Adası Tarihi

Mö 4. Yydan Bu Yana , Sakız Adasının Tahmini Nüfusu Bugün Hatta 2-3kat Fazla 120 Bin Nüfus Tarafından Doldurulan Sakinlerinin Çoğunluğu Sakız Adası Yaşadı. Yunan Şehir Devletlerinde,Makedonyalı Isocrates Hakimiyeti Öncesinde Sparta İle Uyumlu Retorik Bir Okul Açtı.Sakız Laconia Da Yaşayan Lacadaemonians Destekçileri Thebans İle M.Ö 371 Yılında Spartalılar Arasında Leuctra Savaşı İle Sürüldü. Damasistratus Ve Oğlu Theopompus, (Sakızda Doğdu)Yunan Tarihçi Ve Hatip, Sürgüncüler’ in Arasındaydı. İskenderin Asyanın İşgalinden Sonra, Ada Büyük Yunan Şarap İhracatçısı Haline Geldi. Sakız Roma Fethiyle Asya Eyaletinden Biri Oldu. Roma Bölünmeden Sonra Sakız Yaklaşık Altı Yüzyıl Boyunca Bizanslılar Tarafından Yönetildi. 1090lar Sırasında Türk Emir Çaka Bey İle Sakız Bizans Dönemi Sona Erdi. Ama Birinci Haçlı Seferi İle Türkler Geri Sürüldü Ve Ada Tekrar Bizanslılar Tarafından İdare Edilmeye Başladı.

Sakız Adası Plajları

Agios Aimilianós Plajı

Kallimasia Köyüne Yakın Yer Almaktadır. Agia Fotia Daha Az Popüler Ve Daha Az Kalabalıktır.

Komi Plajı

Şehir Merkezinden Yaklaşık 5km Uzaklıkta Büyük Bir Kumsalı Olan Şehrin Güney-Doğusunda Yer Almaktadır. Küçük Oteller, Restoranlar Ve Barlar Bulunmaktadır

Emborios Plajı

Bu Plajda Volkanik Kalıntılar Vardır Mavra Volia Denilen Siyah Yuvarlak Çakıl İle Çok Benzersizdir. Üç Tane Küçük Koy İle Üç Büyük Plajdan oluşmaktadır.

Kato Fana Plajı

Apollon Tapınağının İnşa Edildiği Bölgeye Yakındır. Tapınağın Birkaç Kalıntıları Vardır. Bu Kumlu Bir Plajdır Ama Etrafında Hiçbir Restoran Bulunmamaktadır..

Lithi Plajı

Büyük Bir Kumlu Plajdır.Chios Town (Merkez)Dan Uzak Lithi Köyüne Yakın Yer Almaktadır. Su Sığ Ve Sıcak. Restoran Ve Meyhane Vardır. Giossonas Plajı Kardamyla Birkaç Km Uzaklıkta Yer Almaktadır. Bazı Tavernalar Vardır. Nagos Plajı Kardamyla Ya Birkaç Km Uzaklıkta Yer Almaktadır.

Limnia Plajı

Bu Volissos Köyü Yakınlarında, Kuzey-Batı Da Yer Almaktadır. Tavernalar Ve Barlar Bulunmaktadır.

Sakız Adası Festivalleri

8 Eylül Günü Theotokos Festivali; Meryem Ananın Doğumu Anlamına Gelen, Genisis Tis Theotokou Ya Adanmış Bir Kilise Leptopoda Da Gerçekleşir. 
17 Eylül Günü Agia Sophia Bayramı Yerel Dansları İle Kutlanır. 
7 Temmuz Günü Bir Yerel Festival İçin Agia Marina Gününü Kutlamak İçin Adanın Kuzeyinde Fyta Tutulur. 
7 Temmuz Da Yerel Festival Melanios Kutlanır 
5 Ağustos Günü Dini Bir Festival Panagia Pispilounta Kilisesinde Gerçekleşir. 

20 Ekim De,Aghia Matrona Manastırında Aziz İn Bayram Günü Kutlanıyor. 

7 Aralık Aghios Stefanos Manastırında Bayram Olarak, İlk Şehit Stefanos Anısına Kutlanır.

Anıtlar Ve Müzeleri

Arkeoloji Müzesi:

Bu Limana Yakın Sakız Kasabasında Yer Almaktadır. Pazartesi Günleri Hariç 8:00-19;00 Arasında Açıktır.

Koreas Müzesi

Merkezde Bulunur. Hergün 08:00-14;00 Arası,Cuma Günleri 17:00-20:30 Arası,Cumartesi Günleri 08:00-12:30 Arası Açıktır. Folklore Müzesi Ve Fotoğraf Galerisi,Koreas Kütüphanesindedir. Philip P. Argenti Ye Ait Detaylar Ve Bilgiler İçerir.